www.RekinFinansow.pl
www.RekinFinansow.pl
Rekin Finansów Rekin Finansów
1341
BLOG

Deutsche Bank na progu bankructwa

Rekin Finansów Rekin Finansów Gospodarka Obserwuj notkę 5

Czy uwierzyłbyś w bankructwo Deutsche Bank? - nie musisz. - to własnie sie dzieje.

Bank nie wydaje już złota do paru miesięcy. Sytuacja jest dramatyczna...

Dla Kanclerz Merkel, imigranci wcale nie są już największym zmartwieniem.

Jest nim Deutsche Bank.

Niedawno, jeden z czytelników, zachwycony tym jakie to konto w Deutsche Banku jest świetne bo darmowe, upierał się, że powinienem je umieścić na pierwszym miesjcu w moim rankingu rachunków firmowych. Ciekawe co powie za parę miesięcy... jak okaże się, że był tylko dostarczycielem kapitału na podtrzymanie płynności banku.

Jeśli jestes klientem Deutsche Banku, jeśli twoja frima ma w nim kredyt, jeśli chcesz znać skutki upadłosci tego jednego z 5 największych banków na świecie warto poznać ten temat...

 

Droga do bankructwa Deutsche Bank (oś czasu)

  1. 2013 - Deutsche Bank zgodził się zapłacić karę wysokości 725 mln euro, nałożoną przez Unię Europejską za manipulowanie stopą LIBOR. Stopa LIBOR to odpowiednik naszego WIBOR. LIBOR stosowany jest do ustalania oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie.
  2. Kwiecień 2014 – Deutsche Bank zostaje zmuszony przez organy nadzoru  do podniesienia kapitału o 1,5 mld euro.
  3. Maj 2014 – bank sprzedaje aktywa warte 8 mld euro z 30% zniżką, byleby szybko pozyskać kapitał. Problemy z płynnością zaczynają być poważne. Brak rentowności + brak płynności = bankructwo.
  4. Marzec 2015 – bank nie przechodzi stres testów. Podobne testy przeszła  nawet belgijska DEXIA, która w ciągu kilku kolejnych dni ogłosiła bankructwo.
  5. Kwiecień 2015 – bank zgodził się zapłacić 2,5 mld $ kar nałożonych za manipulacje na rynkach w USA oraz Wielkiej Brytanii - znów stopą LIBOR. Cała afera, podobnie jak wcześniej, ma początek w Rosji. Polegała ona na wytransferowaniu z Rosji około 10 miliardów euro. Oczywiście takiej kwoty pewni tajemniczy rosyjscy miliarderzy nie mogli ot tak wytransferować. Kupowali więc oni za pośrednictwem Deutsche Banku akcje i płacili za nie rublami. W tym samym czasie te same osoby dokonywały tej samej transakcji na innej giełdzie (UK, USA), ale płacili już w dolarach. W efekcie udawało im się wyprowadzić duże sumy pieniędzy poza rosyjski system finansowy bez alarmowania nadzoru. We wszystkim pomagali menedżerowie Deutsche Banku, nie tylko w Moskwie.
  6. Maj 2015 – uprawnienia jednego z dwóch Prezesów Zarządu Anshu Jain’a zostały rozszerzone do niespotykanych poziomów, co zdarza się wyłącznie w przypadku bardzo poważnych kryzysów.
  7. 5 czerwca 2015 – Grecja nie spłaca transzy kredytu do MFW, co ma poważne konsekwencje także dla Deutsche Banku.
  8. 6 czerwca 2015 (dzień później) – dwóch Prezesów Zarządu Jain oraz Fitschen składają rezygnacje. Czują, że statek zaczyna tonąć. Na pewno pamiętali jak skończyli szefowie Lehman Brothers. Ostatecznie Jain godzi się odejść z końcem czerwca, podczas gdy Fitshen pozostanie do maja 2016.
  9. 9 czerwca 2015– agencja ratingowa S&P obniża rating banku do BBB+ (niżej niż Lehman Brothers w momencie bankructwa i tylko 3 oczka wyżej od ratingu śmieciowego).
  10. Październik 2015 - Deutsche Bank ogłasza gigantyczny plan restrukturyzacji m.in. wycofanie się 10 krajów, zwolnienie 9 000 pracowników wewnętrznych i 6 000 zewnętrznych pracowników,
  11. Listopad 2015 - Deutsche Bank znów ukarany przez USA 257 mln $ - za robienie transakcji z państwami objętymi sankcjami.
  12. Styczeń 2016 - Deutsche Bank prezentuje sprawozdanie finansowe za 2015 rok. 6,8 mld $ straty to prawdopodobnie najgorszy wynik banku w historii ludzkości.
  13. Marzec 2016 - Deutsche Bank ujawnia, że posiada instrumenty pochodne o wartości... 52 mld $ !
  14. Maj 2016 - prezes Deutsche Bank Juergen Fitschen ustępuję ze stanowiska, zgodnie z zapowiedzią z czerwca 2015.
  15. Maj 2016 - Bank Berenberg oznajmia, że Deutsche Bank jest "przelewarowany 40 razy".
  16. Czerwiec 2016 - Brexit uderza w Deutsche Bank, który 19% swoich przychodów czerpie w Wielkiej Brytanii
  17. Czerwiec 2016 - Międzynarodowy Fundusz Walutowy oficjalnie uznaje Deutsche Bank za największe ryzyko dla stabilności światowego systemu bankowego.
  18. Czerwiec 2016 - Rezerwa federalna USA oznajmia, że Deutsche Bank nie przechodzi żadnych stress testów.

Ciąg dalszy artykułu i najświeższe wydarzenia na ten temat są dostępne na blogu >>>TUTAJ<<<

 


 

 

 

Finansista, przedsiębiorca i bloger. Odwiedź mnie na: >kliknij w logo<

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka